Vad händer på ledningsnät eller med sophämtningen just nu?
2026-09-25 kl 11.36
Just nu återfylls schaktet. Inga ytterligare arbeten bedöms vara nödvändiga och det ska därför inte bli några fler avbrott i vattenleveransen.
2026-09-24 kl 19.05
Ledningen är nu lagad och vattnet är åter i drift.
OBS! Ytterligare reparationsarbeten på vattenledningen kan dock komma att behöva genomföras under morgondagen. Vi återkommer med mer information om detta blir aktuellt.
När vattnet släpps på igen kan det vara missfärgat – spola då kallvatten i kranen som är närmast din vattenmätare tills vattnet blir klart igen.
2026-09-24 kl 15.38
Arbetet fortlöper. Den skadade vattenledningen är nu frilagd, men dessvärre visar det sig att skadorna är mer omfattande än vad vi först befarade.
Vår prognos när vattnet kommer tillbaka: 22:00
Två vattenkärror är på påväg och kommer placeras: Källvägen 26 (Gästparkering) samt utanför Ängsvägen 17.
2026-09-24 kl 13.39
Vi måste omgående stänga av vattnet.
Berörda adresser är:
2026-09-24 kl 11.00
En vattenledning in till källgatan 26-32 har blivit skadad i grävningen och vi behöver stänga den akut. Prognos att vattnet kommer åter kl 13:00
2026-09-23 kl 11.13
Upptäckt vattenläcka vid Källvägen, Sparreholm. Vi kommer under dagen starta med grävning och ber er därför vara uppmärksamma på skyltning och att vissa parkeringar kan blockeras. Tappa gärna upp vatten för eget behov då vattnet kan komma att stängas av några timmar men vi informerar om detta via sms innan vi stänger av.